Turkish Egg Recipe w/Potatoes | Simple and Delicious Spanish Omelette Relative 4 Breakfast or Dinner- Videolu Yemek Tarifleri Sitesi - Videoluyemek.com
Turkish Egg Recipe w/Potatoes | Simple and Delicious Spanish Omelette Relative 4 Breakfast or Dinner- Videolu Yemek Tarifleri Sitesi - Videoluyemek.com " /> " /> 4 PT22M PT26M PT48M
361

Turkish Egg Recipe w/Potatoes | Simple and Delicious Spanish Omelette Relative 4 Breakfast or Dinner

Sponsorlu Bağlantı

Sponsorlu Bağlantı
Bu hafta, açım, param da çok yok ama uyduruk kaytırık değil, biraz vakit ayırıp, güzel, gurme bir yemek yapmak istiyorum dediğinizde yapıp yiyebileceğiniz harika bir yemek yaptım. Hem çok az malzemeli hem de her öğün yiyebileceğiniz, lezzetli bir yumurtalı patates tarifi bu. Ya Refika patatesli yumurtanın neresi gurme diyebilirsiniz ama tarifi izlediğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız :)

►Kanalımıza abone olmak için: http://bit.ly/RefikaninYemekOkulu

5 yumurta
1 patates
1 soğan
4 çorba kaşığı zeytinyağı
1,5 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber

1 patatesi güzelce yıkayın. Ben patatesin kabuğunun da güzel bir lezzet kattığını düşünüyorum bazı yemeklere. Kabuğu güzelce temizleyebilmek için bir tane bulaşık telini sadece bu iş için kullanın ve yıkarken telle güzelce temizleyin. Ardından tavla zarından biraz daha büyük olacak şekilde küp küp doğrayın. Tavaya 4 çorba kaşığı zeytinyağı koyup ısıtın. Yağ ısınınca içine patatesleri koyun. Patatesleri koyunca tava biraz soğuyacak. Tava tekrar ısınıp cızırdamaya başlayınca altını kısın. Yüksek ateşte patatesler pişmeden renk alır. Patates tavada önce mühürlenecek, sonra biraz pişince kendilerini bırakacaklardır. Kendilerini bırakmadan çok karıştırırsanız parçalanıyorlar. 1 soğanı da çok ince olmayacak şekilde piyazlık doğrayın ve onları da tavaya ekleyin. Soğanlar önce üstte kalsın patatesler kendini bırakınca arada bir karıştırarak 15 dakika kısık ateşte kavurun.

Bir kasede 5 yumurtayı havalandıra havalandıra çırpın. Havalandırarak çırpınca yumurta içine çok daha fazla hava hapsediyor ve böylece tavada pişerken daha fazla kabaran, pofidik bir yumurta oluyor. Yumurtayı biraz çırptıktan sonra içine 1’er dolu çay kaşığı tuz ve karabiber atın. Patates ve soğanlara da yarım çay kaşığı tuz atıp karıştırın. Patatesler yer yer kahverengileşince yumurtayı tavaya dökün ve patatesleri eşitçe dağıtın. Ardından altını en kısığa alıp kapağını kapatın. Kapağı kapatınca mini bir fırın etkisi oluyor ve yumurta çok daha güzel kabarıyor. 6-7 dakika boyunca en kısıkta bir yüzünü pişirin. Arada bir kapağı açarak kenarlarına bakın ancak çok fazla açmayın çünkü bu yumurtayı soğutup kabarmasını engelleyecektir. 6-7 dakikanın sonunda, önce spatula ile yumurtanın kenarlarını biraz tavadan ayırıp, gevşetin. Sonra yumurtayı çevirmek için, kapakla birlikte kendi ekseninde 180 derece çevirin. Ardından yumurtayı kapaktan kaydırarak tavaya tekrar yerleştirin. Burada kenarsız bir kapak kullanmakta fayda var. Yaklaşık 2 dakika da bu şekilde pişirince nefis soğanlı, patatesli yumurtanız hazır.

Mutfağımızda ve Yemek Okulu’muzda neler oluyor daha yakından takip etmek için;
►Facebook: https://www.facebook.com/refikaninmutfagi/
►Instagram: https://www.instagram.com/refikabirgul/
►Twitter: https://twitter.com/refikabirgul
►Websitesi: https://goo.gl/ulI72i
►Mutfağımızda kullandığımız el emeği, göz nuru güzellikler için de: https://goo.gl/0aKsMW
►Severek takip ettiğimiz kanallar: https://www.youtube.com/user/TurkeyVideoNetwork