Mutfak Temizliğinde Sirke, Karbonat ve Limon ile Yapabileceğiniz 10 Pratik Bilgi- Videolu Yemek Tarifleri Sitesi - Videoluyemek.com
Mutfak Temizliğinde Sirke, Karbonat ve Limon ile Yapabileceğiniz 10 Pratik Bilgi- Videolu Yemek Tarifleri Sitesi - Videoluyemek.com " /> " /> 1 PT50M PT34M PT84M
443
    temizlik, ev temizliği, pratik bilgiler, püf noktası, bebek, mutfak, sirke, tuz, limon, karbonat, Lavabo Temizliği, Bulaşık Makinesi Temizliği, Migrodalga fı...
    temizlik, ev temizliği, pratik bilgiler, püf noktası, bebek, mutfak, sirke, tuz, limon, karbonat, Lavabo Temizliği, Bulaşık Makinesi Temizliği, Migrodalga fı...
    temizlik, ev temizliği, pratik bilgiler, püf noktası, bebek, mutfak, sirke, tuz, limon, karbonat, Lavabo Temizliği, Bulaşık Makinesi Temizliği, Migrodalga fı...

Mutfak Temizliğinde Sirke, Karbonat ve Limon ile Yapabileceğiniz 10 Pratik Bilgi

Mutfak Temizliğinde Sirke, Karbonat ve Limon ile Yapabileceğiniz 10 Pratik Bilgi, Merhabalar arkadaşlar sizlerden gelen istekler doğrultusunda kimyasal karıştırmadan mutfakta yapılan temizlik yöntemlerini 10 madde halinde paylaştık.
Mutfak Temizliğinde 10 Doğal Yöntem (Kimyasal Kullanmadan Temizlik)
Karbonat ve sirke ile pırıl pırıl oluyor, kimyasallardaki gibi ağır kokuda olmuyor. Ayrıca kimyasal temizlik ürünleri ne kadar durulasanız da havalandırsanız da yok olmuyor. Kimyasal ürünler yemeklere siniyor.
1-Fırın Temizliği
Karbonat ve sirke ile fırın temizlemek : Bu güne kadar uyguladığınız bütün yöntemleri unutun, çünkü Karbonat ve sirke ile fırın temizlemek içlerinde en kolayı ve pratiği.
Izgarayı fırından çıkarın.
Kaseye bir kaç kaşık kabartma tozu koyarak az miktarda suyla karıştırın. Amaç, temizlenmesi gereken yüzeye kolayca uygulanabilecek bir macun elde etmek.
2-Buzdolabı Temizliği
Rafları ve bölmeleri sirkeli suyla silmek parlak bir görünüm elde etmenizi sağlar. Sirke ayrıca yemek kokularını derhal alır ve hijyen sağlar. Rafları iyice kuruladıktan sonra yerleştirin. Şayet raflar nemli kalırsa tekrar koku oluşur ve küflenir bu da sebze ve meyvelerin daha çabuk bozulmasına neden olur.
Diğer bir yöntem, yiyeceklerinizi saklama kaplarında ya da buzdolabı poşetlerinde saklamaktır. Peyniri, kalan yemekleri ve yarım limonları mutlaka üzeri kapalı olarak muhafaza etmelisiniz.
Yağlı şişeler ve soslar akıp buzdolabında yapışkan lekeler bırakabilir.
3- Aspiratör ve Davlumbaz Temizliği
Öncelikle sıcak suyla bir süre yıkanması, filtrede biriken yağların bir kısmının eriyip suyla birlikte akıp gitmesini, kalan yağların ise yumuşamasını sağlayacaktır.
karbonat ve sirke kullanarak deneyebilirler. Bu şekilde filtrenin üzerine bol miktarda karbonat dökülür ve daha sonra filtrenin tamamına yavaş yavaş sirke ilave edilir. Sirke ve karbonat tepkimeye girerek yağları çözecektir. Daha sonra da kaba filtrenin üzerini kapatacak şekilde sıcak su ilave edilir ve bir süre beklendikten sonra filtre durulanarak kurumaya bırakılır.
5-Ocak Temizliği
1 litre suya 1/4 su bardağı beyaz sirke ekleyin ve solüsyonu spreyli bir şişeye koyun
Kimyasal içermeyen bu solüsyonu ocağınızın günlük temizliğinde kullanabilirsiniz
Gazlı ocakların yüzeyindeki inatçı kirler için asidik solüsyon hazırlanması Taşan tencerelerin oluşturduğu yanık gıda kalıntılarını, inatçı kirleri ise ancak asidik solüsyonlarla temizleyebilirsiniz.
Bunun için 1 bardak suya, 1 limonun suyu veya 1/3 bardak sirke ekleyerek hazırladığınız solüsyonu spreyli bir şişeye koyun ve ocağın yüzeyine püskürtün.
5-10 dakika bekleyip yanıklar yüzeyden kolayca ayrılır duruma gelince yumuşak bir bezle ve yuvarlak hareketlerle ocağı silin
Sonra ocağı nemli bezle silip kurulayın. Bu asidik solüsyonlar kirleri sökmekle kalmayıp, ocak yüzeylerini de parlatacaktır
6-Çaydanlık, Demlik ve kettle Temizliği
Su ısıtıcılarında kireç çözme işlemini kimyasal madde kullanmadan çok kolay bir şekilde yapabiliriz. 3 ayrı yöntem ile ısıtıcıların iç yüzeyindeki kireci çözmek mümkündür.
7-Kesme Tahtası Temizliği
Kesme tahtalarını dezenfekte edin: Meyve sebze kesme tahtanıza beyaz sirkeyi hiç sulandırmadan dökerek tahtayı dezenfekte edebilirsiniz. Özellikle tahtadan yapılmış kesme tahtalarının su ve bulaşık deterjanı ile temizlenmesi tavsiye edilmiyor. Kesme tahtalarını dezenfekte etmek için tahtanın üzerine karbonat serpin ve spreyle üzerine beyaz sirke sıkın. Köpürdükten sonra 8-10 dakika bekleyip temiz bir bez ya da kağıt havlu ile silin
8-Migrodalga fırın temizliği
Mikrodalga fırınınızı temizleyin: Çeyrek bardak sirke, bir bardak suyu cam bir kaba koyun. Bu kabı mikrodalgaaya yerleştirip 5 dakika yüksek kuvvette çalıştıtın. Sirke buharı ile yumuşayan kirleri, mikrodalgadan çıktıktan sonra soğuttuğunuz bu suda ıslatılmış bez ile silin.
9-Bulaşık Makinesi Temizliği
Bulaşık makinanızı dezenfekte edin: Ayda bir bulaşık makinanızın içinde birikenleri ve kalıntıları temizlemek ve dezenfekte etmek için, 1 bardak sulandırılmamış beyaz sirkeyi bir kaba koyup üst rafa koyun ve bir tur deterjansız çalıştırın.
10-Lavabo Temizliği
Lavabonun deliğini kapatacak şekilde 1 su bardağı karbonat dökün. Üzerine 1 su bardağı beyaz sirke veya üzüm/elma sirkesi dökün. Karbonat ve sirke asidik reaksiyon oluşturacaktır. Elinize eldiven takıp süzgecin tıpasını kapatın ve 30 dakika bekleyin. Daha sonra tapayı çıkarın ve 1 litre kaynar su dökün, lavaboyu pompalayın.

Daha fazla video için sitemizi ziyaret ediniz. http://www.canimanne.com