#ÇITIR#MİDYE#POĞAÇA#TARİFİ (Nasıl Yapılır?)
#ÇITIR#MİDYE#POĞAÇA#TARİFİ (Nasıl Yapılır?) " /> " /> 3-5 PT15M PT10M PT25M
1200
    poğaça, peynirli poğaça, midye, midye poğaça, hamur işi, çıtır, çıtır poğaça, mayalı, mayalı poğaça
    poğaça, peynirli poğaça, midye, midye poğaça, hamur işi, çıtır, çıtır poğaça, mayalı, mayalı poğaça

#ÇITIR#MİDYE#POĞAÇA#TARİFİ (Nasıl Yapılır?)

MİDYE POĞAÇA
MALZEMELER :
Hamur için;
- 1 Su bardağı ılık süt
-1 Su bardağından 1.5 parmak eksik Ayçiçek yağı
-1Yumurta
-1 Paket kuru maya
-1 Yemek kaşığı toz şeker
-1 Tatlı kaşığı silme tuz ( yada 1 çay kaşığı tepeleme tuz)
-2 Yemek kaşığı sirke(çıtır olması için)
-½ kg (yarım kg) un
İç harcı için;
-4 Tepeleme yemek kaşığı tereyağ+yarım çay bardağı Ayçiçek yağı (Hamurların arasına sürmek için kullanacağımız tereyağı eritip Ayçiçek yağı ile karıştırıyoruz)
-Hamuru açarken kullanacağımız bir miktar nişasta
-Yeteri kadar peynir ve maydonoz karışımı
YAPILIŞI:Merhaba arkadaşlar,Şimdi sizlere midye poğaça tarifi veriyorum.Bir kaseye süt, ayçiçek yağı, tuz, şeker, 1 yumurta ve sirkeyi de ekleyip karıştırıyorum. Üzerine bir miktar un ekleyerek mayasını da katıp kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyorum. Mayalanması için bir saat dinlenmeye bırakıyorum.
Bu sırada hamuru açmak için kullanacağım una bir miktar nişasta ekleyip karıştırıyorum. Mayalanan hamuru 6 eşit parçaya ayırıp bezeler yapıyorum. Bezelerin her birini yakşalık 30 cm çapında açarak bir kenara alıyorum. Açtığım en son beze tezgahta kalıyor ve üzerine yağ sürüyorum.
Açtığım diğer hamurları sırasıyla üst üste koyup her birinin üzerine yağ sürüyorum.( Bu arada , bu tarif bir abonemin isteği üzerine hazırlanmıştır kendisine sevgilerimi iletiyorum)

En son hamurun üzerine yağ sürmüyorum. 20 dk yağın biraz donmasını bekledikten sonra, 6 kat olan hamuru , katlarını da bozmadan açabildiğim kadar açıyorum ( Açtığım hamuru sıkı bir rulo halinde sarıyorum. İnceltmek için ruloyu hep aynı yönde tezgahta yuvarlıyorum. Ve 1,5 parmak kalınlığında parçalara kesiyorum. Kestiğim parçaları katlarını bozmadan poğaça büyüklüğünde açıyorum. Açtığım hamurların içine peynir maydanoz karşımı koyup kapatıyorum. Üzerine yumurta sürüp yarım saat beklettikten sonra fırına veriyorum.
Poğaçalar hazır. Siz de benim gibi poğaçaları çıtır seviyorsanız soğuk fırına verip 150 derecede, yumuşak seviyorsanız 180 derecede pişirebilirsiniz.


Sevgiyi,
barışı,
bereketi,
zenginliği
ve
adaleti
çoğaltmak dileğiyle…

Herkese afiyet olsun.

More general Videos